Acefoto 2016 aneb jaký byl loňský rok

 

kolaz_new-titulka_acefoto-eu_web

 

 

 

Acefoto 2016 – jaký byl loňský rok

Uplynulý rok byl náročný! To je to první, co mne napadá. Pracoval jsem hodně, 12-16 hodin denně, 6 dnů v týdnu. Vyplatilo se?! Tak předně jsem úspěšně dokončil spousty zakázek, navázal spolupráci se zajímavými klienty (UPS, KBA, FORMICA CZ, ARTFERRA, POWERPRINT). S již spřízněnými společnostmi (GRAFIE CZ, VFFOTO, FOMEI a BESTSEQUENCE) jsme prohloubili spolupráci a nakousli pár společných, nových projektů (mnohdy s přesahem do nového roku 2016).
 

Statistika (někdy) nuda (ne)ní

Je vcelku normální, že subjektivní závěry jsou vždy na hony vzdálené reálným výsledkům. Ač jsem si ještě v říjnu říkal, že rok 2015 stál za „dvě věci“, opak je pravdou! Čísla totiž hovoří jasně a svou metu, co jsem si dal v prosinci 2014 jsem předstihl o více než 20%. Subjektivně si teď říkám, že výsledek mdlý, ale objektivně je to vcelku OK (a tak je to správné, tak to má být).

 

Resumé v číslech

Jak to dopadlo reálně? Čísla hovoří za vše (viz níže) a na řeči není místo. Reálný obraz nechť si udělá každý sám. Za mne „dobrý“… i když „dobrý“ je – jak víme už ze školy – za „3“.

 

 • 40x fotografické zakázky
  • rodinné fotografie (18x)
  • business fotografie (14x)
  • produkt/reklama (8x)

 

 • 45x tiskové služby a fotoobrazy
 • 60x redakční práce / články, testy (Grafie a Fotofocus)
 • 75x Ostatní projekty
  • fotografické kurzy (14x)
  • Video / natáčení (4x)
  • eBooky a publikační činnost (57x)

Poznámka:

Konkrétní čísla (Kč) neuvádím! Ač jsem je tu původně vyčíslené měl, nakonec sem je vyhodil. Jsou totiž irelevantní! Na první pohled se mohou zdát jako slušná, nicméně vzhledem k faktu, že jsem měl letos i relativně vysoké výdaje, samotný hrubý zisk nic nevypovídá… (a v neposlední řadě nejsem zvědav na nenávistný, závistivý cinty dole v diskuzi :-))

 

 

Výsledky: Pozitiva

 

 • Rozjel jsem zcela nový typy fotek: business portréty
 • „Přičichl“ jsem výrazněji k filmařině a v rámci projektu Bestsequence (Petra Mikšíčka) jsem měl tu čest, zúčastnit se několika filmových a video projektů.
 • Upgradoval jsem lehké fotoobrazy na kapa desce 5mm díky vlastní rubové konstrukci – s níž vydrží i velké formáty (40×60 a více) zcela rovně, bez kroucení – a na to jsem obzvlášť hrdý!!!

 


Výsledky: Negativa

Zatímco po řemeslné stránce znamenal rok 2015 docela slušné pokroky, co se týče obchodu a marketingu, tam mám ještě hodně co dohánět. Tyto dvě záležitosti jsou pro mne stále neuchopitelnou věcí (pokud bych byl alespoň z ¼ tak schopný obchodník jako řemeslník / kreativec, tak jsem už teď za vodou :-)) Stejně tak v oblasti řízení vlastního času (time-management) mám rozhodně co dohánět. Nikdo není dokonalý, alespoň mám nové mety pro rok 2016!

 

Můj osobní závěr: v podstatě bez nadsázky mohu říct, že kdyby mě živilo jen a pouze focení, pravděpodobně budu napůl mrtvý hlady. Naštěstí ten můj „multitasking“ to všechno jakžtakž dotahuje :-))

P.S.: Což mi připomíná že aktuálně připravuji několik praktických tématických článků pro svůj portál www.fotofocus.cz, mj. také velice zajímavý kousek: „Lze se dnes fotografií uživit?

Takže, Stay tuned 😉

 

Martin Hájek
fotograf, novinář, lektor
www.acefoto.cz
www.martinhajek.net
www.fotofocus.cz
Please follow and like us:
0

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *