Kdo jsme

 

 

 

 

 

o nás:

 

Projekt Acefoto založil koncem roku 2012 Martin Hájek (fotograf, novinář, lektor a muzikant). Cílem je, poskytovat komplexní fotografické služby – v segmentu fotografickém, tiskovém i edukativním. Od začátku je kladen důraz na kvalitu, rychlost a vysokou přidanou hodnotu. O půl roku později startuje Acefoto eshop  a fotografický portál Fotofokus. Z prvotního nadšení tak relativně brzy vykrystalizoval ambiciózní projekt s širokým záběrem a neustále se rozšiřujícím portfoliem služeb a produktů.
Mezi klíčové služby patří fotografie: portrétní a rodinná, business foto a reklamní/produktová. Dále nabízím služby velkoformátového tisku, luxusní foto obrazy a další adjustační práce (tisk na plátno, rámování, laminování, kašírování). Z edukativní části se věnuji fotografickým kurzům, kde vedle klasických kurzů, pořádám též workshopy, přednášky a individuální konzultace (a to jak v rámci Acefoto tak též v kooperaci s dalšími vzdělávacími institucemi). V neposlední řadě se věnuji psaní článků, recenzí a poradně. To vše jak v rámci dalšího – vlastního projektu – Fotofocus, tak spolupracuji dlouhodobě například se společností GRAFIE CZ (vydávající odborné polygrafické Noviny pro grafický průmysl).

„Dělám, co mne baví, co mám rád, co mne naplňuje a když tím navíc mohu potěšit i druhé – tím lépe. V první řadě pro radost – vlastní i radost ostatních, pro vnitřní rovnováhu, pocit zadostiučinění. To jsou ty nejlepší důvody a ač to bude znít jako klišé – jsou věci, které si za peníze nekoupíte – a tomu pocitu z dobře odvedené práce, nadšení a radosti v očích spokojených lidí kolem Vás, to je k nezaplacení.“

Fotografie mi pomáhá tuto metu dosáhnout! Proč? Protože je jasná a neodiskutovatelná! Má dar zastavit čas, zachytit kouzlo okamžiku – onu setinu sekundy, plynoucí v tom věčném a nekonečném vesmíru, času a prostoru. V tom je krásná a jedinečná, kreativní a tvárná. Proto jsem si vybral právě fotografii a už dávno mne zcela pohltilo její kouzlo… Kouzlo, které chci uchovat a předávat dál. V digitální nebo papírové podobě… ve formě fyzické, virtuální, reálné či abstraktní… Ve formě vzdělávací…
„Fotografii se věnuji přes 10 let, za tu dobu jsem poznal množství skvělých lidí i skutečných profesionálů. Začínal jsem coby odborný redaktor a zároveň produktový a reportážní fotograf (v IDIFu). V roce 2008 jsem začal lektorovat fotografické kurzy. Rok nato se nám s manželkou narodilo první dítě a pravděpodobně tehdy jsem naplno propadl kouzlu portrétní a rodinné fotografie.

Měl jsem tu čest, učit se od opravdových (a uznávaných) profesionálů v oboru: Roman Pihan, Ondřej Neff, Honza Březina; měl jsem tu úžasnou možnost být při tom, když pracovali ostřílení a skvělí fotografové jako: Miroslav Vojtěchovský, Kamil Rodinger, Robert Vano… Vážím si toho, že jsem mohl spolupracovat se špičkami v oboru a propagátory (nejen) digitální fotografie. Byla to pro mne ta největší škola – škola života, kterou Vám nic nenahradí.

Mám rád detaily, soustředím se na zachycení emocí, na opravdovost a upřímnost! Mám rád stylizaci, aranžování i editaci fotografií – ale všeho s mírou! Nic se nemá přehánět a jakmile forma vítězí nad obsahem, je něco špatně! Preferuji spontánnost, atmosféru a hlavně pohodový a lidský přístup.

O čem Fotografie vlastně je? O technickém vybavení? Známostech? Vzdělání? NE! Toto všechno vám sice může pomoci, usnadnit tuto dlouhou a náročnou cestu, ale skutečného fotografa z Vás neudělá!

Fotografie je o citu, vnímaní, toleranci, respektu a pokoře! To je má filozofie, s tím žiji a pracuji…“

 

Martin Hájek
fotograf, lektor, novinář
http://fotofokus.cz