Workshop fotografického tisku

 

 

 

 

objednatkurzmaly

 

Jen fotografie na papíře je skutečnou fotografií! Jinak jde o pouhou hromadu jedniček a nul (o níž je tak snadné přijít). Tištěné foto má své kouzlo, vůni, formu. Jenže kde a jak tisknout, aby výsledek odpovídal Vaší představě? Navíc, možná už také znáte to rozčarování nad špatně vytištěnou fotkou…?!  

    

 • Typ kurzu: Celodenní workshop
 • Zaměření: Tisk a příprava velkoformátových fotografií 
 • Termín 1: 2. 6. 2016
  Termín 2: 8. 9. 2016
  Termín 3: 13. 9. 2017
  Termín 4: 7. 3. 2018
  Termín 5: 7. 6. 2019
  Termín 20. 3. 2020 – zrušeno z důvodu nouzového stavu !!
  Nový termín: není vyhlášen
 • Čas a místo: 9:15-16:45, U Beránky 11, Praha 6 (Acefoto)
 • Lektor: Martin Hájek
 • Cena: 1990 Kč  

 

Cíl kurzu

Naší metou není nic menšího než proniknout do tajů velkoformátového fototisku a odhalit všechny záhady (i vyvrátit mýty), které v této oblasti panují. Ukážeme si, jak fotografie k tisku připravit (rozlišení, dpi, barevné prostory, formát, velikost), jak vybrat a nastavit tiskárnu, jak na korektní barvy, výběr papíru a mnoho dalšího. Prostě, abyste byli schopni, si doma ve vlastní režii vytisknout velkoformátové fotografie – a to stejně kvalitně (nebo lépe) než v profi foto-tiskovém studiu.

 

Komu je kurz určen

Kurz je určen všem hobby fotografům, kteří se nespokojí jen s prohlížením fotografií na webu a LCD svého monitoru (mobilu, tabletu). Současně je kurz vhodný pro všechny nadšené fotografy, kteří rádi svá díla „zhmotňují“ (nebo by je rádi „zhmotňovali“), ale nejsou příli spokojeni s výsledky poskytovatelů (foto)tisku. Součástí kurzu je spousta praktických ukázek, rad, tipů a triků, jak danou problematiku ovládnout. Jako bonus si každý účastník kurzu odnese domů svou oblíbenou, vlastnoručně vytištěnou fotografii velikosti A3 na kvalitním fotografickém papíře!

Potřebné vybavení: Vlastní notebook, 1 vlastní fotografii určenou k tisku.

 

Detailní popis kurzu

  • 1. úvod do světa fotografického tisku – Na úvod si přiblížíme základní pojmy, přiblížíme si fototisk a vůbec segment LFP (Large Format Printing). Probereme témata jako například: Inkjet a další technologie, formáty papíru vs velikost fotografií, poměry stran (DSLR vs kompakty, mobily), domácí tisk vs fotolaby (plusy a mínusy) a samozřejmě si povíme též něco o cenách.

 

  • 2. pořizujeme si vlastní studio, jak na to – V další části si zodpovíme a rozebereme již konkrétní otázky: Jak často a kolik toho tiskneme? Jaká je náročnost finanční (spotřební materiál, inkousty ap.), logistická, vhodné pracoviště, prostory atd. A co všechno budeme potrebovat (PC / notebook, fototiskárna, SW / rip, fotografický SW). Na co vlastně tisknout (jaké typy papírů, plátna ap.) a proč?

 

  • 3. příprava je to hlavní – Teď to začíná být opravdu zajímavé neboť musíme vše propojit, zprovoznit a uvést úspěšně do chodu. Jak na zapojení a zprovoznění tiskárny (USB, ethernet, wifi, bluetooth), přes co tisknout, co to jsou ICC profily a jak na ně? Komunikace tiskárny s PC, potažmo programem. Jak na korektní barevnost – co dělat, abychom viděli všude barvy stejně (monitor, tisku)?

 

  • 4. fotografie a práce s nimi – Příprava fotografií k tisku aneb Jak správně upravit data a co s nimi dál? Jak na „pre-print“ neboli úpravy fotografií (v Adobe Lightroom popř Photoshop). Jak nastavit správné rozlišení, velikost, formát nebo rastr? Co to jsou barevné prostory a jaký zvolit (sRGB, Adobe RGB, ProPhoto RGB)? Vysvětíme si také, jak fungují metody převodu: PC (RGB) vs tiskárna (CMYK).

 

  • 5. Akce finále – Tak, vše je připraveno, vše funguje a můžeme tedy tisknout konečně „na ostro“! Vybíráme papír (druh a typ papíru), nastavení a kontrola všech klíčových parametrů. Tisk v barvě vs ČB Foto? A tiskneme a tiskneme a tiskneme!

 

  • 6. servis a řešení problémů – O tiskárnu nutno pečovat, starat se o ní, hýčkat ji. Občas musíme vyměnit inkousty, odpadní tank (je-li k dispozici), provést diagnostiku tiskárny (čistění, zarovnání hlav apod.). Někdy barvy „šrafují“ nebo „stávkují“. Občas je prostě nutný odborný zásah.

 

objednatkurzmaly

 

V případě dotazů a dalších informací mne >> neváhejte kontaktovat ZDE <<