Na nedávném veletrhu Photokina 2016 uvedly všichni přední výrobci žhavé novinky z foto/video branže. Co se událo a nač se můžeme v nadcházejících týdnech až měsících těšit? Není překvapením, že současnost hodně míří do oblastí videa (zejména 4K) stejně jako „autonomních“ technických vychytávek (droni). Na poli fotoaparátů však také pár výrobců velmi mile překvapilo (Sony, Fujifilm). Pojďme se na to podívat podrobněji a představme si novinky, které osobně považuji za stěžejní.
Novinky Canon
Jeden z lídrů na poli fotografie představil nový systémový fotoaparát (CSC) Canon EOS M5, spojující možnosti digitálních zrcadlovek a kompaktního těla. Model EOS M5 je první ze systému EOS, využívající obrazový procesor DIGIC 7. Dále se může pochlubit řadou špičkových technologií pro zpracování obrazu včetně CMOS snímače typu APS-C s rozlišením 24,2 Mpix, automatického zaostřování s duálními pixely CMOS. Spolu s novinkou byl uveden nový objektiv EF-M 18-150mm f/3,5-6,3 IS STM s 8,3x zoomem a stabilizátorem obrazu v rozsahu 4 EV. Představen byl dále teleobjektiv EF 70-300mm F/4-5,6 IS II USM – nástupce EF 70-300mm f/4-5,6 IS USM.
Canon EOS 5D Mark IV
K vidění a osahání byla v rámci Photokiny očekávaná (byť v té době již známá) DSLR EOS D Mk IV. Více například ZDE.
EIZO CS a CG2730 ColorGraphic
Špička v zobrazovacích technologiích přináší dvojici skvělých panelů. Obě novinky EIZO disponují rozlišením 2K = WQHD 2560 x 1440 bodů, z toho EIZO ColorEdge CS2730 disponuje integrovanou hardwarovou kalibrací. EIZO ColorEdge CG2730 má vestavěný kalibrační senzor, panel TrueBlack a přiložené stínítko, což jej přímo předurčuje coby špičkový pracovní nástroj pro ty nejnáročnější uživatele. Jsou osazeny IPS panelem s rozšířeným barevným rozsahem (wide gamut) s poměrem stran 16:9 a pokrytím cca 99 % barevného prostoru Adobe RGB. Díky 16-bit Look-Up-Table (LUT) nabídnou skvělé podání barev a barevnou hloubkou bez artefaktů. Jak je již u EIZO panelů zvykem, zvlášť důraz je kladen na přesnou barevnost, kdy je každý monitor ColorEdge přímo v továrně přesně proměřen a ručně je nakalibrována gama křivka.
Fujifilm GFX 50S – středoformát je tu
Fujifilm do toho v posledních letech opět velice úspěšně šlape. Aktuálně se (ne)překvapivě vrací do kategorie profesionálního středo-formátového světa. V rámci Photokiny představil tento výrobce (o čemž už se nějakou dobu šuškalo) svůj první středoformátový digitální fotoaparát – GFX 50S. Novinka disponuje G-bajonetem – stejným, jakým bude vybavena i nová řada objektivů. Základem je senzor CMOS s rozlišením 51.4 MPix. Snímač je dle slov výrobce zcela nově vyvinutý přímo v jejich vlastní režii. Fotoaparát má elektronický hledáček, který bude pohyblivý. Plocha snímače je cca 1,7x větší, než fullframe (36x24mm). Jasné je už teď minimálně to, že s novým Fujifilmem se můžeme připravit na prvotřídní kvalitu bez kompromisu.
GoPro – Dvě nové akční kamery
Nové verze populárních kamer má několik zajímavých vylepšení. Výrobce zapracoval na obrazové kvalitě, výsledkem je nižší digitální šum. Kamery umí vysoké snímkování až 30 sn./s. v plném 4K rozlišení. Ovládání probíhá pomocí 2” dotykového displeje a lze kameru řídit i pomocí hlasu. Konektivita je možná také přes wi-fi. Odolné tělo garantuje vodotěsnost až do 10 m hloubky. Nechybí stabilizátor, zajišťující ostrý a plynulý obraz. Mezi praktické funkce patří také třeba časosběrné snímání, širokoúhlý objektiv nebo GPS. V setu budou obě kamery také společně s dronem.
Hasselblad X1D-50C
Tradiční výrobce středoformátových kamer – švédský Hasselblad představil super nový fotoaparát Hasselblad X1D-50c se snímačem středního formátu s rozlišením 50 Mpx. Ten bude umět mj i videozáznamy ve Full HD 1920 x 1080 / 25fps. Tělo je z hliníku, vybaveno dvojicí slotů na SD karty a dotykovým LCD s velikostí 3“ a rozlišením 920 000 bodů. Dále má elektronický hledáček s rozlišením 2,36 MPix, mini HDMI rozhraní, USB 3.0 nebo například Wi-Fi. Velikost snímače je 43.8×32.9 mm (1 pixel = 5.3 mikrometr). Rozlišení fotografie s 50 Mpix senzorem tedy bude 8 272 × 6 000 bodů. Snímky lze ukládat do RAWu a JPGu (RAW = cca 65 MB / snímek). Použitý převodník zvládne datový tok 16 bitů. Dynamický rozsah dělá 14 EV a ISO lze nastavit v rozsahu 100 – 25 600. Rozměry: 150 × 98 × 71 mm a hmotnost: 725 g.
Nikon D3400
Jednou z novinek u Nikonu byl model s 24 Mpx snímačem, mířící do řad nadšených hobíků-fotografů.
Olympus OM-D E-M1 Mark II
Po letech došlo k inovaci vlajkové lodi OM-D E-M1 a světlo světa spatřil OM-D E-M1 Mark II, který je vybaven novými funkcemi a vyniká zejména rychlostí. Nová vlajková loď mezi fotoaparáty OM-D má rychlé sekvenční snímání a výkonný AF v mimořádně kompaktním těle. Ideální pro fotografování zvířat v divočině, cestovatelskou a dokumentární fotografii. Prvotřídní kvalita fotografií s rozlišením 20 Mpix, 5-osý systém stabilizace obrazu, 4K/C4K video, vysokorychlostní AF – nejlepší ve své třídě (121 křížových bodů), fázová detekce, režim Pro Capture pro okamžitou reakci závěrky. Mezi další praktické funkce jmenujme například odolnost proti mrazu, prachu a stříkající vodě, 2 sloty pro SD kartu – jeden kompatibilní s UHS-II, a USB 3.0 (Typ C) pro vysokorychlostní přenos dat a pokročilé funkce záznamu videa (4K, C4K, Full HD & HD, 24p, 25p, 30p, 50p, 60p). Fotoaparát má rychlý a jemný EVF hledáček nebo Focus Bracketing pro makrosnímky.
Panasonic GH5
Pokračovatel velice povedené řady GH s pořadovým číslem 5 nabídne opravdu hodně: funkci 6K Photo a 4K video. Nicméně zrovna 4K video není u této značky už žádnou novinkou (ostatně právě Panasonic je jakýmsi průkopníkem ve 4K videu). Nač se můžeme těšit? Rozlišení 20 Mpix, „grabované“ fotografie z videa v rozlišení až 18 Mpix (což je skutečně famózní), rychlost snímkování 60 sn/s nebo také nové hybridní objektivy LEICA DG VARIO-ELMARIT f2,8-4. Co tomu říkáte, těšíte se?
RODE mikrofony novinky
Populární výrobce špičkových mikrofonů a techniky určené k záznamu zvuku představil také několik zajímavých produktů. Konkrétně: mikrofon určený pro digitální fotoaparáty: Stereo VideoMic Pro Rycote; dále bezdrátový set pro XLR mikrofony – Newsshooter Kit – který přemění jakýkoliv XLR mikrofon v bezdrátový. Hlavový mikrofon HS2-B, RODE i-XLR – převodník z XLR na rozhraní Lightning a odpružené držáky pro mikrofony.
Nové SIGMA objektivy
Mezi jednoznačně dlouho očekávané novinky patří nové a velice povedené objektivy řady ART a SPORT. Konkrétně jde o super krajinářský zoom SIGMA 12-24mm F4 DG HSM Art, dále o pevný, vysoce světelný „portréťák“ SIGMA 85mm F1.4 DG HSM Art a super teleobjektiv SIGMA 500mm F4 DG OS HSM Sport. Všechny tři představují špičku současné optiky a dle prvních informací prý snesou v pohodě srovnání se špičkovými značkovými skly Canon a Nikon. Tak uvidíme…
Sony A99 II
Sony uvádí nástupce povedené A99ky – další super model s A bajonetem. Novinka spojuje to nejlepší z nejnovějších digitálních technologií, včetně nového ostřícího hybridního systému Phase Detection AF. Těšit se můžeme na takové bombónky jako Translucent Mirror Full-frame 4D Focus s 79 křížovými AF body na AF senzoru a 399 body v rovině snímače. Ale i další parametry budí zasloužený respekt, viz např.: kontinuální snímání rychlostí až 12 sn/s, plnoformát s rozlišením 42,4 Mpix, 5-osá stabilizace nebo 4K video ve formátu XAVC-S.