Virtuální online šikana v reálu

 

 

Moje osobní stránky MHA

 

 

Rád bych se podělil o aktuální nepříjemnou zkušenost! Možná se na první pohled bude zdát, že to sem vůbec nepatří, nicméně je třeba to brát z širšího pohledu. Nejde tu ani tak o to k čemu došlo, jako spíš, jakým způsobem dotyčná firma reagovala a komunikovala. Smutné je, že podobný přístup není dnes ničím výjimečným a už jsem se s něčím podobných v minulosti párkrát setkal – i v rámci fotografických webů, galerií a fotobank. Jde o to, nedržet ústa a krok a když už k něčemu podobnému dojde, razantně se ozvat. Dne 20. 4. 2016 v odpoledních hodinách mi zablokovali mé osobní stránky: www.martinhajek.net – a to bez jakéhokoli upozornění. Mám je u estranky.cz a to už mnoho let. Ale to co teď předvedli mi hlava fakt nebrala! Jen mi poslali strohý email, že jsem porušil pravidla Nekomerčního programu blablabla a bum! BAN a nazdar!

 

Fáze 1) Ano, měl jsem tam baner (reklamní) na 3 mé letní workshopy – řekl jsem si: „Hmm, to bude asi ono“ a bez řečí jsem je odstranil. Obratem jsem jim odepsal že to je pryč, jestli to tedy mohou zase spustit?

 

Fáze 2) Přišla mi odpověď, že litují ale že mám na webu stále určitou nabídku služeb, což spadá do komerčního programu, tudíž si buďto musím zaplatit komerční program a nebo vše odstranit.

 • Prošel jsem tedy stránku po stránce a vše co jen „trochu smrdělo propagací“ jsem přeformuloval nebo úplně vymazal. Opět jsem zadal žádost o opětovné překontrolování (bohužel už bylo před pátou a v tu dobu se už v normálních firmách nepracuje)

 

Fáze 3) Druhý den ráno přišel další email, že bohužel i prolinky jsou brány jako reklama! Stejně tak i stránka s mými foto kurzy (s odkazy na můj pracovní/komerční web).

 • Opět jsem vše prolezl. Odstranil jsem ještě pár odkazů co jsem našel, stránku kurzů jsem pro jistotu úplně celou smazal! Opět jsem odeslal požadavek na kontrolu.

 

Fáze 4) Přišel další email, že je jim líto ale bohužel stále jsou v textu někde odkazy na komerční stránky a že musím projít stránky opravdu pořádně a vše vyházet nebo se přihlásit do komerčního programu! Sorry ale teď už to začalo vážně smrdět prachsprostou buzerací.

martyscream_web

 • Jsem holubičí povaha, dříví byste na mně mohli štípat ale tady už mi regulerně bouchly saze! Otevřel jsem si jejich obchodní podmínky a popadl telefon…
 • Volám! Zvedá to pán z technické podpory… Chvíli jsme se handrkovali o slovíčka… jak už to tak bývá na infolajnách, pán s asertivním tónem a perfektně zvládnutou technikou „gramofonové desky“ dokola papouškoval ty samé naučené fráze.

 

 

Jediná relevantní informace byla v tom, že tam mám pořád odkazy na jiné (komerční) stránky a musím je odstranit a nebo zaplatit komerční program. Inu odvolal jsem se na jejich obchodní podmínky kde stojí, cituji:

Komerční stránkou je:

 • stránka firmy nebo živnostníka,
 • stránka s vloženou reklamou (bannery, reklamní systémy),
 • stránka s vloženou inzercí (nabídka výrobků, služeb, zvířat, zboží, chovatelské stanice),
 • stránka s vloženým ceníkem produktů nebo služeb,
 • stránka s katalogem produktů (Eshop).“

 

Ad 1) Nikde tam IČO ani fakturační adresu nemám (a neměl jsem)!

Ad 2) ANO! Ale banery a cokoli jen vzdáleně připomínající reklamu jsem odstranill!

Ad 3) Žádná vyloženě komerční / obchodní nabídka tam taky nebyla. Jen linky!

Ad 4) Ceník – NE!

Ad 5) Katalog produktů – NE a eshop už vůbec!

 

Nikde ani slovo o tom že na stránce nemohou být ani prolinky (dobře s trochou fantazie lze toto vztáhnout na bod 3 – ale jsem přesvědčen že každý právník by to rozsekal raz dva).

 

Pak jsme pokračovali v příjemné konverzaci dále, že mohli alespoň dát předem avízo a nejprve upozornit, udělat bububu a až pak – pokud bych neodstanil (např do 24 h) – stránky bloknout! Načež mi bylo odpovězeno, že to tak dělali ale k ničemu to nevedlo, domluva tu byla k ničemu, proto to teď už nekompromisně blokují! Ostatně mají to i ve svých obchodních podmínkách… opět cituji:

Uživatel souhlasí s tím, že provozovatel je oprávněn okamžitě ukončit poskytování služby za těchto podmínek:

 • stránky porušují zákony ČR nebo jsou v rozporu s dobrými mravy
 • obsah stránek poškozuje dobré jméno provozovatele
 • na stránkách se nachází jen odkaz na komerční služby, popřípadě link farma (stránka vytvořena za účelem odkazovaní na jiné stránky)
 • Uživatel poruší tyto všeobecné podmínky
 • Uživatel používá služby ke komerčním a jiným účelům, které by mohly (i v konečných důsledcích) poškodit provozovatele,
 • Uživatel zneužívá, blokuje, modifikuje či jinak mění jakoukoliv funkci služeb provozovatele a/nebo se pokusil narušit stabilitu, chod nebo data služeb,
 • v případech, kdy dojde k narušení či zneužití stránek Uživatele takovým způsobem, že je již nelze nadále fakticky využívat (např. v případě přetrváváních hackerských útoků apod.),
 • stránky Uživatele přímo šíří warez (tj. autorská díla, se kterými je nakládáno v rozporu s právem, zejména v rozporu s právem autorským) nebo na takové stránky odkazují.“

 

Je mi líto ale zase jsem se tam nějak „nenašel“ (bod 5? Možná… ) tak opravdu nevím!

 

dady-ruka_140116_7L8A8620_bed

Jaké z toho jsou závěry

Stránky www.martinhajek.net byly, jsou a budou existovat vždy jako mé osobní stránky a nikoli ke komerčním účelům. To, že mám kromě souhromých aktivit i hned několik komerčních projektů, to je fakt a nevidím nic špatného, když to na svých soukromých stránkách zmíním (v rozumné míře samozřejmě! Pokud tam bude prolink v každé druhé větě, je to něco jiného).

Perličkou na tom celém je, že ve finále mi ještě zástupce společnosti zcela vážně sdělil, že aktivní odkazy (i na komerční stránky!!!) si mohu dát do „modulů“ – to je v podstatě sekce „Oblíbené stránky“ – vertikální lišta přímo na titulce v pravé časti webu. V tom případě to ale celé nějak postrádá smysl (v textu být aktivní odkazy nesmí ale na titulce v „Oblíbených“ bez problému?!).

Naprosto chápu, že estranky.cz nechtějí, aby uživatel při Nekomerčním programu využíval web komerčně, o tom žádná (navíc mají to ve VOP). Rozumím naprosto tomu že mají svůj systém (šablony), svůj prostor (servery, hosting), tak si určí také svá pravidla, která musejí klietni dodržovat. Nicméně nevidím nic špatného na tom, že si tam prsknu pár svých odkazů (na mé aktuální projekty), což navíc VOP nezakazují (naopak, přímo podporují!! V modulech!!). A také se nemohu ubránit dojmu, že celé výše zmíněné martýrium není nic jiného než prachsprostá buzerace hraničící téměř (ano nebojím se to říct) s virtuální šikanou! Popř přinutit zákazníka – pod pohrůžkou blokace, přejít na komerční (vyšší) tarif.

 

Buď jak buď

Ve slušné společnosti je minimálně slušností (alespoň já tomu ještě stále věřím) – a v rámci dobrých mravů – nejprve upozornit, případně pohrozit a pak teprve jednak (klidně tvrdě, je-li třeba). Jenže tak nějak si pořád nemohu zvyknout, že už dávno nežijeme ve slušné společnosti!!

Je to zase vše jen o lidech. A také o firmách (což jsou zase jen lidi). Mnoho firem u nás už trpí „mocenským syndromem“, žijou si ve vlastním světě a obyčejný smrtelník je jim u zadnice (hlavně když platí!). Jen pro srovnání, vezmu-li přístup a chování například spol. Gigaserver.cz, je to nebe a dudy! Ve všech směrech, v přístupu, komunikaci, službách!

Pořád věřím (a chovám se dle hesla) že: „Se slušností nejdál dojdeš…“ Nicméně toto rčení nutno posílil o druhou polovinu a to: „… Na hrubý pytel hrubá záplata!“ Takže už jsem podnikl jisté kroky a celou věc už řeším (po svém a trochu radikálněji)! Ono to totiž chce, přestat se bát ozvat – pokud se nám něco nelíbí! Ostatně je to takový náš folklór, že?! Češi umí krásně plkat na diskuzích, fb atd., ale ozvat se opravdu tam, kde to je třeba, to jen málokdo a málokdy! Proto nebuďme másla a křičme, když musíme!

Please follow and like us:
0

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *