10 HLÁŠEK, které jsou pro fotografa tabu

 

10-hlasek-ktere-js[1]

 

10 HLÁŠEK, které jsou pro fotografa tabu

 

Fotografové jsou idioti! Někteří! Často jsem byl svědkem toho (ať už osobně či zprostředkovaně), že se některý z kolegů choval ke klientovi jako naprosté hovado (omlouvám se za ten výraz). Být v tu chvíli v kůži chudáka zákazníka – kterého mi bylo upřímně líto – neváhal bych a o pana fotografa minimálně přerazil stativ (stojan na světlo, roli s pozadím apod.). Ti bystřejší si možná všimli použití výhradně „mužského rodu“ („kolega“, „pan“), což není náhoda. Ano! Týká se to jen nás – pánů! Zatím jsem se nesetkal s fotografkou-hulvátní blbkou (naštěstí, bod pro naše lepší polovičky ;-)). Abych však nebyl až tak negativní, naštestí jde jen o minoritní část profi (pseudo) komunity fotografické. Ano je to vždy o lidech, povaze, egoismu, vychování, empatii. Když je někdo kretén, bude kreténem ať už je fotografem, manažerem, řidičem, kuchařem…

Neznalost neomlouvá

Občas každému z nás „ujede“ nějaká ta „perlička“. To se stane! Ovšem nemělo by se z toho stát pravidlo! Zkrátka je pár věcí, které bychom prostě opakovat neměli, neměli a (ještě jednou) neměli. Nejenže to není ani trochu profesionální ale především si tím zbytečně uřezáváte pod sebou větev. Stejně jako v minulém článkui tentokrát jsem dal dokupy takový můj TOP10 těch největších kixů, které by rozhodně neměly opustit fotografovu dutinu hubní! A když už k tomu přeci jen dojde, taktně to přejděte (pokud to druhá strana nepostřehla) a nebo se omluvte. Každopádně ale běžte za roh a dejte si facku! Ostatně, děláte to pro sebe!

Tak tedy: 10 věcí, co by z fotografa NIKDY nemělo „vypadnout“

 

1. Řeknete „sýr“

Nene – Vážně ještě existujou fotografové(-ky) co tuhle infantilní frázi používaj?!

2. Sakra! Vy jste mrknul! A NEBO: „Stojíte (sedíte, ležíte) blbě!“

To není ostuda modela(-ky), ale jen a pouze vaše! Model(-ka) se nevídí, tudíž nemůže vědět jak vypadá. A světe div se, model(-ka) není Sibila s křišťálovou koulí, tudíž ani netuší kdy fotograf stiskne spoušť!

Základní pravidlo: Model(-ka) NIKDY nechybuje! CHYBUJE vždycky jen a pouze FOTOGRAF!

3. Ježíš no to je hrůza! (Pohled na LCD fotoaparátu)

Jasně, třeba to myslíte dobře, možná jen nahlas kritizujete vlastní selhání… To ale model(-ka) nemůže tušit a podobná hláška snadno nastartuje totální „blok“ (a tím máte po focení).

4. Můžete se chvíli tvářit trochu inteligentně?

A můžeš si – milý fotografe, nechat tyhle blbý poznámky pro sebe?! Od toho si tu, hochu Ty, aby se model(-ka) cítil(-a) dobře, přirozeně, inteligentně! A když to nedokážeš, měl by sis hledat jinej job!

5. Hergot došla mi karta… Mam vybitou baterku! 

Zapomeňte! Tuhle větu si (před zákazníkem) rovnou „vymažte“ ze svého (omezeného) slovníku. Tohle je známka punku (sorry, chtěl jsem říct „amatéra“)!

6. Cože?! Vy jste vloni byli u Jendy Lůzera? Takovej fušér! Vždyt neumí vůbec fotit

NEvyjadřujte se ke konkurenci! Není to ani slušné, ani loajální a už vůbec ne profesionální. A pokud přeci jen máte nezvladatelné nutkání komentovat práci kolegů, dělejte to alespoň nezaujatě, neutrálně!

7. To je materiál! Máte velkej nos… 3 brady…Velký uši… A ten pupek!

Klient ví sám nejlíp, jak vypadá a co na něm není úplně košér! Vy tu nejste od toho abyste ho/jí upozorňovali na fyzické nedostatky! Jste tu proto, aby jste je „zamaskovali“ a klienta(-ku) zvěčnili krásně, jak nejlépe to jen jde.

8. To nemáte nic lepšího na sebe?!

Tak prrrr! To je zase a pouze Váš byznys! Vy máte zákazníka instruovat jak se má tvářit, jak má stát (sedět, ležet) a jak se má na focení přípravit – a to včetně oblečení.

9. Vydržte chvilku, musím si něco důležitýho zařídit

Děláte si srandu?! Zákazník si fotografa platí za práci (focení) a ne za rozjímání, ne za telefonování a už vůbec ne, aby si zařizoval v „pracovní době“ soukromé věci

10. Tak teď teda vážně nevím!

Nejlepší nakonec: Nikdy! Nikdy! Ale opravdu NIKDY NESMÍ zákazník pojmout ani náznak podezření, že NEVÍTE! Natož abyste to na něj rovnou vybalili! Fotograf je tu od toho aby věděl, aby znal, aby uměl… A když přeci jen zrovna nevíte (což se může stát a stává se to), je vaší svatou fotografickou povinností to dobře zamaskovat a zatraceně se snažit co nejdříve zase VĚDĚT.

Závěrem

Tak co, našli jste se v někerém z bodů? Jsem si jist, že alespoň v 1… ve 2 bodech určitě! Ale v klidu, kvůli tomu ještě nemusíte hned házet foťák do ječmene, jsme jen lidi a chybovat není ostudou! Ostudou je, chyby opakovat. Takže pozor na to a buďme profíci, zákazníci to ocení (a vrátí se, což je to nejdůležitější :-)).

 

Please follow and like us:
0

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *