e-Image Q80 Magic Pad: filmovat stylově

 

magicpad-q80_0316_IMG_0259_web

 

Video a fotografie jsou celosvětovým fenoménem. V podstatě každý z nás má dnes nějaké to zařízení, schopné zazamenat zvuk, obraz i oboje současně. Technologie a zařízení se vzájemně předhání, kombinují a prolínají. Fotoaparáty natáčí video, videokamery fotografují a mobilní / chytré telefony umějí vše. Na jednu stranu, proč ne? Často nám to výrazně ulehčí život a nemusíme s sebou tahat hromadu vybavení, zařízení, udělátek a příslušenství. Na druhou stranu, v případě každého univerzálního zařízení, musíme vždy přistoupit na nevyhnutelné kompromisy. Tím nejčastějším je záznamová kvalita (foto, video, zvuk), která často není příliš vysoká. Dalším kompromisem jsou limity v případě možností nastavení a ovládání. A do třetice, častým problémem je značně krkolomné použití konkrétního zařízení v praxi (ke všem ostatním funkcím, než je ta primární).

 

Tablety, smartphony, DSLR

Konkrétní příklady z praxe? S digitální zrcadlovkou se skvěle fotografuje (ostatně k tomu je také primárně určena) ale natáčení videa (byť vysoce kvalitního) je s ní trochu problematické (ostření, držení, komponování). Smartphony a mobily jsou skvělé na komunikaci, kontrolu pošty i občasný náhled webového profilu či důležitých informací na internetu. Na celodenní surfování nebo vážnou online práci ale také nejsou nejšťastnější. Tablety umožňují pohodlné prohlížení webu, lze s nimi i relativně v pohodě telefonovat. Ale fotografování a natáčení videa je s tabletem (tím spíš je-li rozměrnější) vyloženě za trest. Naštestí je na trhu už spousta udělátek, vychytávek a příslušenství, které mají za úkol ulehčit nám práci právě v těchto případech, kdy potřebujeme použít tablet, mobil či DSLR k jejich sekundárním účelům.

 

magicpad-q80_0316_IMG_0244_web

 

 

E-Image Q80 Magic Pad

Představuje příslušenství, speciální „Rig“, umožňující s tabletem pohodlnější záznam videa nebo fotografie. Jde o kovový rámeček a gumové pouzdro, které v kombinaci s tabletem dají dohromady funkční a pevný celek, poté rychle upnutelný do foto (video) stativu. Tím to však zdaleka nekončí, Q80ka Magic Pad má ještě další funkce (viz dále).

Q80 Magic Pad je založen na hliníkovém rámu, gumovém adaptéru (který slouží zároveň jako ochranný obal či stojánek iPadu). Součástí rámu je vestavěný adaptér 52mm. Hmotnost zařízení je 1000g. Dodáván je ve dvou variacích – v provedení pro iPad mini (7.9“) a větší iPad Air (9,7“).

 

 

Vybavení a možnosti

Q80 Magic Pad není jen „rámečkem na iPad“ ale skutečně plnohodnotným rigem pro pohodlný záznam videa. Slouží zároveň jako „bridge“ na propojení iPadu s externím světlem, mikrofonem i audio rekordérem. Současně lze také na rámeček našroubovat redukce (v podstatě se jedná o předsádky) pro změnu úhlu záběru (ohniska). Po celém obvodu rámu jsou kovové závity, kam lze pevně usadit množství příslušenství. Ve spodní části samozřejmě nechybí (oboustranný – menší / větší) závit pro montáž iPad rigu do fotografického nebo video stativu. Společně s rámem a obalem jsem měl na test k dispozici ještě externí mikrofon Boya BY-VM190P, audio modul iRig HD (digital guitar interface), LED video světlo Fomei a trojici předsádkových redukcí (ty jsou součástí standardního balení Q80).

 

e-Image Q80 Magic Pad v praxi

Jak jsem ze začátku k celé věci přistupoval spíše s celkovou skepsí, o to rychleji jsem si rychle tento parádní „volant“ zamiloval. Z gumového futrálu už jsem iPad v průběhu celého testu vlastně vůbec nevyndal (posloužil skvěle i jako ochrana a stojánek). Natáčí se s tím vážně skvěle, ergonomie je navržena logicky, takže během nahrávání máte všechny ovladače i příslušenství stále při ruce. Kapitolou samotnou je pak úžasně velký (retina) display, pomocí něhož je vyloženě lahůdka natáčet videosekvence (testoval jsem vše na iPad Air, tedy s 9,7“ LCD, prostě nádhera).

Moc mě bavily redukce (předsádky). Ve standardu má objektiv iPadu úhel záběru, odpovídající cca 28mm. Po nasazení redukce 52 (wide angle lens 0,45x) dostaneme úhel záběru odpovídající zhruba 16mm – to už je slušný „širokáč“ nicméně už to nepatrně vinětuje. S makro předsádkou dostaneme regulérní makro zařízení, umožňující snímat na vzdálenost pouhé cca 1-2 cm! Použijeme-li kombinaci obou redukcí (52 wide angle + makro) dostaneme ekvivalentně ohnisko 22,5mm.

Interní zvuk přímo z iPadu sice může být občas použitelný ale zvuk z externího mikrofonu je perfektní. Nejede separátně ale přes bridge iRig HD se ukládá (vyčištěný, „od-hallovaný“ a „od-echovaný“) přímo jako audio stopa do videa. A pokud máte nedostatek světla, stačí si přisvítit regulovatelným LED video světlem Fomei. Po záznamu dále můžete upravovat video přímo přes software iPad Video Editor a pak jej třeba odeslat na internet.

 

Shrnutí

E-Image Q80 Magic Pad je skvělé příslušenství, s kterým výrazně rozšíříte své možnosti coby iPad kameraman. K celé sadě je navíc dodáván vak na pohodlné přenášení. I když jsem měl z počátku strach, jak to celé zkompletuji, obavy se ukázaly jako liché. Celý systém je v podstatě „blbuvzdorný“ takže nehrozí že byschom něco zapojili jinak, než kam je to určeno. Příjemným bonusem je, že Q80 Magic Pad lze použít také jako rig pro klasickou DSLR (závit je v rámu směrem dovnitř i ven). Součástí standardního balení je 1x Hliníkový rám; 1x gumová krytka; 1x vestavěný 52mm adaptér objektivu; 1x 52mm širokoúhlá a 1x makro předsádka. Externí mikrofon a světlo nutno objednat zvlášť.

Více informací na: www.fomei.com. Děkuji společnosti FOMEI za zápůjčku

Martin Hájek
fotograf, novinář
acefoto.eu
fotoobrazypraha.cz
www.martinhajek.net

 

 

Please follow and like us:
0

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *