FotoMobily v akci: evoluce ve foto-videu

 


Jak natáčí video SAMSUNG GALAXY S7 / ukázka (youtube, kanál Megapixel)

 

V Megapixelu se poslední dobou hodně zabývám právě trendem chytrých telefonů (fotomobilů) a focením i natáčením s nimi. Ze začátku jsem z toho nebyl vůbec nadšen, přišlo mi to tak trochu degradující. A to jak z hlediska fotografování samotného, tak i z pohledu mé standardní foto techniky (jsem přeci ten profík ne?!). A víte co?! Tohle všechno jsou jenom kecy… předsudky… a jen další důkaz, že fotografové jsou banda blbců (Ano, už to slyším! Polovina to nedočetla ani sem a ti co ano, 3 ze 4 mě má za magora, protože fotit mobilem je přeci totální kravina). Faktem je, že současné TOP fotomobily „fotí jaxviňa“ (řečí klasika). Ty tam jsou doby, kdy fotky z mobilů byly použitelné maximálně tak pro web.

srovnani-2_mho_sp_1216_20161205_181710

Menší hloubka ostrosti – až do nedávna nejvíce vytýkaná věc u fotek z telefonů (původní, neupravený snímek – kliknutím na obrázek zvětšíte náhled!)

 

Samsungy, iPhony, Huawei

Nemít to podloženo zkušenostmi – reálnými snímky, vůbec bych se neodvážil dělat podobné závěry. Jenže! Poslední modely těch nejvyšších řad dělají takové fotky a videa, že by si z nich leckterý fotograf doslova sedl na zádel.  Delší dobu jsem „si hrál“ z iPhonem 7, Samsungem Galaxy S7 a Huawei P9 a to co z nich leze, je prostě neuvěřitelný. Zajímavostí je i to, že tam najdete množství manuálních funkcí a nastavení a širokou škálu super funkcí (na které můžete u mnoha regulérních, pokročilých fotoaparátů zapomenout). A co víc? Některé typy mobilů dokonce už umí fotit i do RAWu!

Jak natáčí video APPLE iPHONE 7 / ukázka (youtube, kanál Megapixel)

 

Parametry fotomobilů – co byly ještě nedávno sci-fi

Tak třeba světelnost je dnes u iPhonů či Samsungů f/1.7, f/1.9. Některé využívají například takových vychytávek jako je Dual Pixel (PD/AF ostření, Phase Detection Auto Focus), technologie od CANONu – který ji používá ve svých DSLR (např EOS 80D). Často už si můžete vybrat, chcete-li režim Auto nebo Pro. V druhém případě můžete nastavovat: expoziční čas, ISO, korekci expozice, WB, AF atd. Mezi defakto běžné volby jsou dispozici například režimy: selektivního ostření, panorama, koláž videa, živé vysílání, zpomalený a zrychlený záběr, HDR, sanospoušť a další. Možnost snímání do RAWu už jsem zmínil výše, video 4K už také najdete třeba v iPhonu nebo Samsungu. Třešničkou na dortu je možnost focení s malou hloubkou ostrosti – což je super například v případě portrétů (Huawei P9 má dokonce k tomuto účelu duální objektiv). Většinou jde sice „jen“ o softwarovou úpravů – ale výsledek vypadá tak či tak dost dobře, tak co na tom?!

srovnani-3_nocnifoto_sp_1216_20161207_213516
Noční fotografie – něco, co bylo ještě před pár lety s fotomobilem nemožná věc! A dneska?!?! (původní, neupravený snímek – kliknutím na obrázek zvětšíte náhled!). 

 

DSLR vs Fotomobily

Z původně rutinní činnosti – testování fotomobilů – se z toho vyklubal v podstatě veliký zápal pro věc. Jednak jsem si před pár měsíci pořídil lepší fotomobil (Samsung Galaxy S6 Edge) a druhak jsem se vrhl na dlouhodobý test/srovnání: DSLR vs fotomobil. Výsledky jsou už teď velice velice zajímavé a v dohledné době (odhadem počítám někdy na jaře) zveřejním nějaké výstupy a závěry – jak zde na webu tak na fotofocus webu. Rozhodně je nač se těšit!

srovnani-1_protisvetlo_sp_1216_20161208_130306Protisvětlo – dokonce i v těchto relativně složitých podmínkách – si fotomobily už dneska poradí taky solidně (původní, neupravený snímek – kliknutím na obrázek zvětšíte náhled!)

 

Jaký foťák je nejlepší?

Až téměř hamletovské dilema s odpovědí jednodušší než by se na první pohled zdálo! Zde platí dvojnásob stará dobrá a 1000x potvrzená pravda, že: Nejlepší foťák je ten, který máte u sebe!“ Takže asi tak… Btw: Kdyby vás zajímalo, jak si vedou některé aktuální fotomobily, tak si  přečtěte mou nedávnou velkou recenzi (pro Megapixel): SAMSUNG GALAXY S7/S7 EDGE 

Tak co tomu říkáte? Fandíte fotomobilům nebo si myslíte, že jsem se už totálně zcvoknul?

 

Please follow and like us:
0

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *